FacebookTwitter Sitene Ekle Arkadaşına Tavsiye Et

Sizden Gelen Fikirler!

Servet YILMAZ

İstikbal ve gelecek, ürünü ortaya koymadan daha değerli olan etiket ve isimle kendisini ortaya koyacaktır. Bu anlamda tescil ve belgelenmiş bir isim, zirve bir geleceğin en temel ayağıdır.

Kalender KILIÇ

"İnsanlar Öldüğünde reklamlar başlar" markalaşın,çok yaşayın..Kalenderce. Bu benim özlü sözlerimden..Türk İnsanı yüzyıllarca ıvır zıvır nedenlerle oyalandı,yaratıcılık özelliği ya öldürüldü ya da sömürüldü..Zamanın ötelediği,silip sıyırdığı şeyleri,evirip çevirip önümüze getirdiler.Silikon vadisinde günde yüzlerce buluş ve icat markalaşıyor ve yaşama katılıyor.Dinamik akışkanlığımız az bir fırsat alanında ne güzelliklere sahne oluyor,görüyoruz..Bu girişimiz tüm bu nedenlere bir cevap niteliğinde görüyor,emeklerinizden dolayı sizleri kutluyorum.İnsan ve çevreyi koruyan her icat ve marka başımız üstüne..Saygılarımla. Kalender KILIÇ

İlhami ŞANLI

üretilen her proje üreten kişinin eseridir onun isteyen herkesin kafasına göre üretene bir bedel ödemeden kullanmasının önlenmesi ancak bu esein patentinin üreten adına tescili ile mümkündür.

Cem YAMAN

Ticaret hayatında ve üretimde patent "olmazsa olmaz" olmalıdır.Bu bilinci yerleştirmek böyle sosyal projeler,seminerler ve tanıtımlarla gerçekleşecektir.Patenttin,markanın,faydalı modelin vb. bir zırh ve birincil avantaj olduğunu,bununda türk ve dünya kanunlarıyla desteklenip korunduğunu gerçek örneklerle anlatmalıyız.Saygılarımla

Mehmet YÜCEL

gerçekten büyük bir hareket ........ herkesin bu duruma biliçli ve destekçi bakması lazım ....

Tunahan YERİŞKİN

Kamer Mobilya şirketi olarak, ülkemizin kalkınması için patent haklarının çok önemli olduğunun farkındayız Bizim gibi mobilya firmalarının da patent ve tasarıma çok önem vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Adres Patent ofisinin başlattığı Türkiye Patent Harekatı isimli proje, bizim uyanmamıza sebep oldu. Biz de yeni fikirler geliştirip, ürünlerimizi patentleyeceğiz. Bu hareketi herkese tavsiye edeceğim.

Hüseyin BEDESTENLİOĞLU

İnsanların emekleri başkaları tarafından çalınarak zayi edilmemeli ; ve halkımızı bu konuda bilgilendirmeliyiz.

Sinan GÜLLÜ

Sağlık, sanayi, gıda vb dallarda üretebilen ve kullanılabilen nitelikte olan her türlü spesifik sorunun çözümünü sağlayan yeni bir ürünün buluş sahibinin kendi adına tescilini yaptırarak koruma sağlamasıdır. Buluşun korunduğunu gösteren belgeye ise , Patene Tescil Belgesi denir. Eğer buluşumuzun yani patendin sahibi biz Türkler olursak ; Üretme , kullanma, satma, kendi izni ile ürettirme (lisans) ve ithal etme hakkını kendimizde bulundurması işine yarar. Bu da hakların bizde bulunduğu anlamına gelmekte olup bu durum bizim için avantajlı olacağı göstermektedir. Şu acından konuya yaklaşırsak, Bizim ülkemizin tamamen zenginliklerle dolu ve çok geniş çapta bir kültürümüz olduğu biliyoruz. Şu da gerçek ki ürünlerimizin çoğunun patenti olmadığı yetmiyormuş gibi baklava gibi değerli ürünlerinde patentini kaptırıyoruz. Patenti olmayan ve çok tutulacak olan ürünlerimizi gün yüzüne ve dünyaya duyurarak patentini de almış olursa ithalat , ihracat yolları da bizim için açılır iş olanakları artar ve ülkemiz için yeni yollar açılabilir ki hafife alınmayacak bir konu buda. Bu proje için emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum ve vatandaşlarımız için bu konuda duyarlı davranmaya davet ediyorum.

İlker KIZIKLI

çok yararlı bir uygulama oldugunu düşünüyorum TÜRKİYE miz için. Yalnız yetkililerden isteğim patenti alınmış ürünlerin korunmasında daha aktif ve yaptırımları daha ağır olacak şekilde korunacak kanunları yürürlüğe koymaları.

Elif ŞİŞMAN

Marka ve patent işlerine yeni yeni ilgi duyuyorum. Bu alanda çalışma kararı aldım. Çevremde herkesin fikir sahibi olduğunu ama fikirlerini koruyamadığını birilerinin diğerlerinin fikirlerini çalıp kendine sermaye yapmaya çalıştıklarını gördüm. ancak netice itibari ile fikir hırsızlığı gerek kanunen yasak ve gerek dinen de günahtır. Hareketin yaptırım gücüne kavuşmasını dilerim. gönülden destekliyorum.

Ramazan BUDAK

patent hareketini gönülden destekliyorum ama en çok can yakan bu tür hareketleri desteklerken, kendi tasarım ve ürünlerin telif haklarını korumak için gayret eden firmaların diğer firmaların marka, fikir, tescil haklarına dikkat etmemeleri hatta başka fikirleri kendilerine mal etmeye çalışmalarıdır. Bir üzüntümüz bu tür haklarımızı korumak için geçen sürelerin çok uzun olması. Ancak gelecek ümit verici.

Fetho KIRVAR

tabi ki ülkenin gelişmesi için bu gerekli ama bundan önce insanların bilgili olması gerekir bu sadece buluş yapmak için değil buluşunu diğer ülkelere satmaması içinde gerekli

Gizem ŞAHİN

Ülke ekonomisinin kalkınması ve kişisel bazda refah düzeyimizin artması için önemsememiz gereken bir konu aslında patent. Bu anlamda tüm halkımızın üretime önem vermesi ve ürettiklerini patentle koruyarak katma değeri yüksek hizmetlerle ticaret yapması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye patent harekatı projesi ile ilgili yapılan çalışmaları keyifle izliyorum ayrıca düzenlenen yarışmaya da en kısa sürede bir makale yazarak katılacağımı belirtip PROJEYİ DESTEKLİYORUM. Tebrikler ADRES PATENT

Nilüfer AKCOŞKUN

Bu patenet hareketini destekliyorum. Ama ciddi anlamda hareketse şayet. Artık diger dünya devlet ülkelerine hem beyin göçü hem para göçünün engellenmesini en büyük arzumdur. Patentlerimize sahip çıkmalıyız.

Hami AHISKALI

Bu konu da özellikle her yaş grubuna hitap edecek şekilde ayrı ayrı sunumlar hazırlanmalı,sosyal paylaşım siteleri üzerinden bilgilendirici videolar yayınlanmalı.Bu işlemler den sonra en optimum şekilde yazılı ve ya görsel net üzerinden oökunabilecek paylaqşılabilecek bir küçük eğitim hazırlanmalı.Çok güzel bir çalışma,özverili çalışan bütün kişilere ve destekleyen herkese teşekkür ediyorum...

Necla KAPLAN

İlköğretimde okutulan Teknoloji ve Tasarım dersinde öğrencileri bilinçlendirerek ve yönlendirerek.

Sebahattin TEKİN

Benim 10 - 15 kadar patent belgem var. Ama hiç bir maddi değerleri yok. Şu anda bu patent belgeleri sadece ‘soba tutuşturmak’ için kullanabiliyorum. Bu patentlerin maddi değerlerinin tespit edilebilmesi ve "teminat" olarak değerlendirilebilmesi durumunda "imalat sermayesine" erişebiliyorum. Bu durumda yaklaşık olarak 1000 kişilik bir istihdam oluşturabiliyorum. Ülkemizin geleceği için bir kanun ya da bir kanun maddesi çıkarılması bu kadara güç bir iş midir? Tüm kamuoyuna soruyorum. Çünkü her geçen günümüz bizim ve ülkemizin kaybıdır. Gerekli olan kanuni altyapılar neden oluşturulmuyor? Patent değerlendirme ajansının kurulması neden bu kadar uzatıldı? Ayrıca bu ajansın kuruluşuna kadar geçecek olan zamanı doldurmak için bir maddelik bir kanun maddesi ya da basit bir yönetmelik kabul edilemez miydi? Bu kadar zor muydu? Bir maddelik bir kanun çıkarmak? Bu ülke başarıyı hak etmiyor mu? Ayrıca benim durumumda olan binlerce memleket evladının bu kanuna ihtiyacı olduğunu hatırlatırım. Sonuç olarak; hiç bir maddi değeri olmayan ve teminat olarak bile kabul edilmeyen patentlerin alınmasının ne değeri olabilir? Peki; bu ülkede kim buluş yapmak ve patent almak ister? Bunun için kafa yormaya ve patent ücreti yatırmaya ve masraf etmeye değer mi? Buyurun cevap verin. Sonra da neden patent sayımız düşük diye yakınıyoruz. Bu ülkede yetenekli insanlar var ama kanuni altyapı yok. Böyle giderse kimse patent başvurusu yapmaz. Bu patentlere yaptığım masrafları biriktirseydim ve harcamasaydım şimdi işadamı olurdum. Emeğe ve masraflara yazık oluyor.

Adem GÜNEŞ

Çağımızda markaların değerleri şirketin sahip olduğu maddi varlıklarından daha yüksektir. Şirketlerin ekonomik parametrelerinde marka değeri en önemli rollerden birini oynamaktır. Bundan dolayı da markanın korunması ticari hayatta başarılı için en önemli şartlardan biridir. Ülkemizde ve dünyada markalar Türkiye’nin de 1930 yılında imzaladığı Paris Anlaşması kriterleriyle korunur. Türkiye’de marka tescili batılı normlarda korunması ise Gümrük Birliğine katıldığımız dönem olan 1995’den beri KHK 556 sayılı kanun hükmünde kararnameyle sağlanır. Şirketler kendilerini rakiplerinden ayıran en önemli husus olan marka ve logolarını marka tescili vasıtasıyla koruma altına almaları gereklidir. Marka tescili şirketleri taklitçilerinden koruyan en etkili kanuni koruma yoludur.

Hakan KORKMAZ

Gerek şirketlerin gerekse şahısların büyümek için artık bir adım atmaları gerekiyor ve buna patent ve marka tesciliyle başlayabilirler.

   
 
 
 
 
 
   
E-Mail : info@turkiyepatenthareketi.com
iletisim@turkiyepatenthareketi.com
Tel : +90 212 347 8989