FacebookTwitter Sitene Ekle Arkadaşına Tavsiye Et

Patent Sayımızı Nasıl Artırırız?

1. FABRİKALARIN 15 PATENT HEDEFİ, TÜRKİYE’YE 500 BİN PATENT KAZANDIRIR!

Ülkemizde ‘fabrika düzeyinde’ üretim yapan sanayi tesislerindeki AR-GE departmanı çalışanlarına, mühendislere, işçi ve ustalara patent bilinci aşılanmalıdır. Önce firma geneli adına sonrasında da AR-GE’de çalışan mühendislere yönelik yıllık patent hedefi konmalıdır. Firmalar tüm personelini yenilik üretmeye teşvik etmelidir. Fabrika düzeyindeki bir firmanın yıllık olarak belirleyeceği patent ve faydalı model hedefi en az 15 adet olmalıdır. Bu sayıya ulaşıldığı takdirde Türkiye’de bulunan on binlerce fabrikadan sadece 1000 tanesi bile yılda 15 patent hedefine ulaşsa bu, ülke genelinde yılda 15.000 patent demektir. Daha küçük ölçekli fabrikaların da yılda sadece 5 patent aldığını öngörürsek sayısı on binlere ulaşan firma sayısı sonucunda yıllık 50 bin adet patent sayısına ulaşılmış olur. Bu da 10 yılda 500.000 patent demektir.

2. KÜÇÜK SANAYİCİYE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR!

Ülkemizde henüz fabrika düzeyine gelmemiş ancak teknik fonksiyonu olan ürünler üreten on binlerce küçük sanayici yer almakta. Bu firmalar yılda en az 5 adet patent veya faydalı model hedefi koymalı ve bu hedefe ulaşmaya çalışmalıdırlar. Bu ölçekteki on binlerce firmanın yılda en az 2 adet patent veya faydalı model yapması durumunda yılda 25.000 hedefine ulaşılmış olur. Bu bağlamda, küçük sanayi firmalarının 10 yıllık hedefi, Türkiye için 10 yılda 250.000 adet patent ve faydalı model anlamına gelmektedir.

3. ‘YENİLİK’ HEDEFLİ ARAŞTIRMA VE TEKNOLOJİ BÖLGELERİ İÇİN YILDA 10 PATENT HEDEFİ!

Temel hedefi ‘yenilik’ yapmak olan Teknokentler, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve AR-GE merkezleri, sıradan sanayicilerden farklı olarak yılda 10 patent hedefi ile işe başlamalıdır. Araştırma faaliyetlerini ve yeniliklerini tescil altında tutmak ve ülke kalkınmasına fayda sağlamak bu merkezlerin sorumluluğu altındadır ve patent girişimi konusunda en aydınlık fikirlerin onların elinden çıkması görev niteliği taşımaktadır. Bu bölgelerde faaliyet gösteren firmaların sayısı 1500 adete, çalışan mühendis sayısı ise 15.000 kişiye ulaşmıştır. Bu bağlamda; araştırma bölgeleri yılda 10 patent hedefinin altına düşmemelidir çünkü bu bölgeler ilerleyen dönemde Türkiye sanayine yön verecektir.

4. TEKNİK OKULLARDAKİ ‘PATENT’ HAZİNESİ GÖZDEN KAÇIRILMAMALI!

150’yi aşkın üniversitesi ve 1000’den fazla teknik konuda eğitim veren fakülte ve yüksek okulu olan bir ülke olarak akademisyenlere ve öğrencilere patent konusunda önemli bir misyon düşmektedir. Teknik bölümlerde ‘patent’ konusu mecburi bir ders olarak yer almalı ve özellikle bölüm bitirme tezleri ‘yenilik’ odaklı hazırlanmalıdır. Üniversite kapsamında yapılan araştırmaların yanında tez konuları için de patent alınmalıdır. Bu sayede hem önemli bir veri bankası oluşturulmuş, hem öğrenciler teşvik edilmiş ve bilgilendirilmiş hem de patent sayısı arttırılmış olacaktır. Bu hedef göz önünde bulundurulduğunda 10 yılda üniversite kaynaklı patent başvurusu 50.000 adedi bulabilir.

5. ‘GİZLİ MUCİTLER’ TEŞVİK EDİLMELİ!

Türkiye’de özellikle Anadolu’da ‘buluş’ konusunda eşsiz fikirleri olan ve ihtiyaçları doğrultusunda birçok yenilik ortaya koyan binlerce gizli girişimci ve mucit bulunmaktadır. Tamamen bireysel inisiyatifleriyle yeni buluşlar ortaya koyan girişimciler teşvik edilmeli ve düzenlenecek iletişim ve araştırma faaliyetleri ile buluşlarının kayıt altına alınması sağlanmalıdır. Bireysel mucitler de doğru ve güvenilir destek bölgeleri seçerek buluşlarını kayıt altına almalı, hem buluşlarını hem de Türkiye’nin teknolojik varlığını korumalıdırlar.

İSTATİSTİKSEL BİLGİLER:

Ülkemizde; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği verilerine göre yaklaşık 1.200.000 adet ticari firma bulunmaktadır.
Sanayi Bakanlığı verilerine göre 85.000 adet sanayi işletmesi bulunmaktadır.
Mühendislik dallarından mezun olmuş 700.000’den fazla mühendis bulunmaktadır. 2023 yılı Türkiye ihracatının 500 milyar dolar olması hedeflenmektedir.

‘Türkiye Patent Hareketi’nin ön gördüğü hedefler ve ortaya koyduğu bilgiler ışığnıda Türkiye’nin 10 yıllık patent hedefi içinde 1.000.000 sayısına ulaşmak kesinlikle hayal değil! Devlet birimlerine, sanayicilere, araştırmacılara, akademisyenlere, patent şirketlerine çok iş düşüyor ama hedef sizden başlıyor! Bir fikir, 80 milyon fikir demektir!

Projemize destek vermek için ‘turkiyepatenthareketi.com’ adresinden etkinliklerimizi takip edebilir, görüş ve fikirlerinizi iletebilir ve çalışmalarımıza katılabilirsiniz.

Bu projenin asıl mimarı siz olun!

Haydi Türkiye, ‘patent senin de sorunun’!

 

   
 
 
 
 
 
   
E-Mail : info@turkiyepatenthareketi.com
iletisim@turkiyepatenthareketi.com
Tel : +90 212 347 8989