FacebookTwitter Sitene Ekle Arkadaşına Tavsiye Et

“Patent hareketi” başladı!

Adres Patent ofisi, patent konusunda bilinci ve farkındalığı arttırmak için bir hareket başlattı. Ulusal çapta katılım beklenen hareket, Türkiye’nin patent konusunda ABD’den tam 100 yıl geride olduğunu hatırlatıyor ve bu farkı kapatmak için işbirliği teklif ediyor.

Kampanyaya katılmak için ‘turkiyepatenthareketi.com’ adresini ziyaret edebilirsiniz. “Türkiye ptent senin de sorunun” diyen hareket, konuyla ilgili tüm kurumlardan destek bekliyor. İşte hareketin manifestosu:

Adres Patent tarafından hayata geçirilen ‘Türkiye Patent Hareketi’ beyin fırtınasını başlatıyor. Gözünüz üzerimizde olsun!

Patent sayımızı nasıl arttırırız?

1. Fabrikaların 15 patent hedefi, Türkiye’ye 500 bin patent kazandırır!

Ülkemizde ‘fabrika düzeyinde’ üretim yapan sanayi tesislerindeki AR-GE departmanı çalışanlarına, mühendislere, işçi ve ustalara patent bilinci aşılanmalıdır. Önce firma geneli adına sonrasında da AR-GE’de çalışan mühendislere yönelik yıllık patent hedefi konmalıdır. Firmalar tüm personelini yenilik üretmeye teşvik etmelidir. Fabrika düzeyindeki bir firmanın yıllık olarak belirleyeceği patent ve faydalı model hedefi en az 15 adet olmalıdır. Bu sayıya ulaşıldığı takdirde Türkiye’de bulunan on binlerce fabrikadan sadece 1000 tanesi bile yılda 15 patent hedefine ulaşsa bu, ülke genelinde yılda 15.000 patent demektir. Daha küçük ölçekli fabrikaların da yılda sadece 5 patent aldığını öngörürsek sayısı on binlere ulaşan firma sayısı sonucunda yıllık 50 bin adet patent sayısına ulaşılmış olur. Bu da 10 yılda 500.000 patent demektir.

2. Küçük sanayiciye büyük iş düşüyor!

Ülkemizde henüz fabrika düzeyine gelmemiş ancak teknik fonksiyonu olan ürünler üreten on binlerce küçük sanayici yer almakta. Bu firmalar yılda en az 5 adet patent veya faydalı model hedefi koymalı ve bu hedefe ulaşmaya çalışmalıdırlar. Bu ölçekteki on binlerce firmanın yılda en az 2 adet patent veya faydalı model yapması durumunda yılda 25.000 hedefine ulaşılmış olur. Bu bağlamda, küçük sanayi firmalarının 10 yıllık hedefi, Türkiye için 10 yılda 250.000 adet patent ve faydalı model anlamına gelmektedir.

3. ‘Yenilik’ hedefli araştırma ve teknoloji bölgeleri için yılda 10 patent hedefi!

Temel hedefi ‘yenilik’ yapmak olan Teknokentler, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve AR-GE merkezleri, sıradan sanayicilerden farklı olarak yılda 10 patent hedefi ile işe başlamalıdır. Araştırma faaliyetlerini ve yeniliklerini tescil altında tutmak ve ülke kalkınmasına fayda sağlamak bu merkezlerin sorumluluğu altındadır ve patent girişimi konusunda en aydınlık fikirlerin onların elinden çıkması görev niteliği taşımaktadır. Bu bölgelerde faaliyet gösteren firmaların sayısı 1500 adete, çalışan mühendis sayısı ise 15.000 kişiye ulaşmıştır. Bu bağlamda; araştırma bölgeleri yılda 10 patent hedefinin altına düşmemelidir çünkü bu bölgeler ilerleyen dönemde Türkiye sanayine yön verecektir.

4. Teknik okullardaki ‘patent’ hazinesi gözden kaçırılmamalı!

150’yi aşkın üniversitesi ve 1000’den fazla teknik konuda eğitim veren fakülte ve yüksek okulu olan bir ülke olarak akademisyenlere ve öğrencilere patent konusunda önemli bir misyon düşmektedir. Teknik bölümlerde ‘patent’ konusu mecburi bir ders olarak yer almalı ve özellikle bölüm bitirme tezleri ‘yenilik’ odaklı hazırlanmalıdır. Üniversite kapsamında yapılan araştırmaların yanında tez konuları için de patent alınmalıdır. Bu sayede hem önemli bir veri bankası oluşturulmuş, hem öğrenciler teşvik edilmiş ve bilgilendirilmiş hem de patent sayısı arttırılmış olacaktır. Bu hedef göz önünde bulundurulduğunda 10 yılda üniversite kaynaklı patent başvurusu 50.000 adedi bulabilir.

5. ‘Gizli mucitler’ teşvik edilmeli!

Türkiye’de özellikle Anadolu’da ‘buluş’ konusunda eşsiz fikirleri olan ve ihtiyaçları doğrultusunda birçok yenilik ortaya koyan binlerce gizli girişimci ve mucit bulunmaktadır. Tamamen bireysel inisiyatifleriyle yeni buluşlar ortaya koyan girişimciler teşvik edilmeli ve düzenlenecek iletişim ve araştırma faaliyetleri ile buluşlarının kayıt altına alınması sağlanmalıdır. Bireysel mucitler de doğru ve güvenilir destek bölgeleri seçerek buluşlarını kayıt altına almalı, hem buluşlarını hem de Türkiye’nin teknolojik varlığını korumalıdırlar.

İstatistiksel Bilgiler:

Ülkemizde; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği verilerine göre yaklaşık 1.200.000 adet ticari firma bulunmaktadır. Sanayi Bakanlığı verilerine göre 85.000 adet sanayi işletmesi bulunmaktadır.Mühendislik dallarından mezun olmuş 700.000’den fazla mühendis bulunmaktadır. 2023 yılı Türkiye ihracatının 500 milyar dolar olması hedeflenmektedir.

‘Türkiye Patent Hareketi’nin ön gördüğü hedefler ve ortaya koyduğu bilgiler ışığında Türkiye’nin 10 yıllık patent hedefi içinde 1.000.000 sayısına ulaşmak kesinlikle hayal değil! Devlet birimlerine, sanayicilere, araştırmacılara, akademisyenlere, patent şirketlerine çok iş düşüyor ama hedef sizden başlıyor! Bir fikir, 80 milyon fikir demektir!

Projemize destek vermek için ‘turkiyepatenthareketi.com’ adresinden etkinliklerimizi takip edebilir, görüş ve fikirlerinizi iletebilir ve çalışmalarımıza katılabilirsiniz.

Kimlerden destek bekliyoruz

‘Türkiye Patent Hareketi’ projemizin temel hedefi; patent konusunun tüm ülkeyi ilgilendiren bir sorun olduğunu ve getirilecek başarılı çözümlerle herkesin kazançlı çıkacağına vurgu yapmak. Bu doğrultuda ‘patent benim de sorunum’ diyen herkesi patent konusunda düşünmeye ve çözüm önerileri sunmaya davet ediyoruz.

Öncelikli destek beklediğimiz kurumlar:

Belediyeler
Ticaret ve Sanayi Odaları
Sanayiciler
Kamu Kuruluşları
Teknoloji Geliştirme ve Araştırma Bölgeleri
Üniversiteler
Mühendislik Birlikleri
Teknik Liseler
Üniversite Öğrenci Platformları
Dernekler ve Vakıflar
Basın Çalışanları
Yazarlar
Sosyal Medya Çalışanları
Blog ve Portal Sahipleri

Haberin linki: http://www.bilgicagi.com/Yazilar/4354-patent_hareketi_basladi.aspx

   
 
 
 
 
 
   
E-Mail : info@turkiyepatenthareketi.com
iletisim@turkiyepatenthareketi.com
Tel : +90 212 347 8989